مرکز تجاری در استانبول

 مراکز تجاری و فروشگاه های بزرگ


استانبول علاوه بر بازارهای سنتی، مراکز خرید مدرن زیادی وجود دارد. برخی از بزرگترین این مراکز عبارتند از:

فوروم استانبول(Forum Istanbul)

از جدیدترین و بزرگترین مراکز خرید ترکیه است که در سال ۲۰۰۹، در زمینی به مساحت حدود پانصدهزار متر مربع در منطقه بایرام پاشا (Bayrampasa) در استانبول افتتاح شد. در این مرکز بیش از ۲۸۰مارک مشهور بین المللی شعبه دارند. شهربازی های مختلف، آکواریوم ترکوازو، موزه یخی، رستورانها و فست فودهای معتبر از جاذبه های این مرکز خرید بزرگ هستند.

مرکز تفریحی تجاری جواهیر(Cevahir shopping and Entetainment Centre)

در سال ۲۰۰۵ در منطقه شیشلی افتتاح شد و با ۴۲۰هزار متر مربع فضای تجاری،دومین مرکز خرید بزرگ ترکیه است. جواهیر ۶ طبقه، ۳۴۳ فروشکاه34فست فود، ۱۴ رستوران، ۱۲ سالن سینما و امکانات تفریحی مختلف مانند بولینگ و شهربازی برای کودکان دارد. بر روی بام بزرگ شیشه ای آن نیز دومین ساعت بزرگ جهان، پس از ساعت ابراج البیت (Abrai AlBait) در شهر مکه معظمه، قرار دارد که بلندی هر یک از اعداد آن سه متر است

اکمرکز(Akmerkez)

 مرکز خریدی ۴ طبقه، با حدود ۱۸۰ هزار متر مربع وسعت است که در منطقه اتیلر (Etiler) قرار دارد. این مجتمع ۲۵۰ فروشگاه دارد و دو جایزه، بهترین مرکز تجاری اروپا و بهترین مرکز تجاری دنیا (Internatinale Council Of Shopping Centers) دریافت کرده است. این مجتمع دو برج ۱۴ و ۱۷ طبقه اداری و یک برج ۲۴طبقه
مسکونی نیز دارد. در طبقه همکف ا کمر کز، فواره ای قرار دارد که آب را تا ۴طبقه بالا پرتاب می کند

کانیون (Kanyon)

کانيون مرکز تجاری بزرگی با ۱۶۰ فروشگاه است که در سال ۲۰۰۶ در منطقه لونت افتتاح و در همین سال نیز برنده جایزه بهترین معماری,در گروه مجتمع های تجاری شده است . این مجتمع برج اداری ۳۰هزارطبقه و مسكونی با 22 طبقه و ۱۷۹ آپارتمان نیز زیرمجموعه آنها است. کانیون به صورت بدون سقف ساخته شده و فروشگاه ها در اطراف فضای میانی آن قرار گرفته اند و به این ترتیب خریداران می توانند ضمن سر زدن به فروشگاه های مختلف، از فضای طبیعی نیز لذت ببرند.

ایستینیه پارکك (lstinyiePark)

در منطقه ایستینیه واقع است و ۴طبقه و ۲۹۱ فروشگاه دارد. این مجتمع از دو قسمت سرپوشیده و بدون سقف تشکیل شده و در میان فضای باز آن پارکی زیبا قرار دارد. بازاری به سبک و معماری قدیمی نیز در این مجموعه ساخته شده است. پس از افتتاح این مجتمع در سال ۲۰۰۷، مارک های جدیدی مانند  (Celine)(Dior)(Prada) بار به ترکیه وارد شدند. اولین شعبه رین فارست کافه (RainForest Café)، رستوران بین المللی معروفی با فضایی شبیه جنگلهای بارانی، در ترکیه نیز در این مجتمع قرار دارد. فضای بازی کودکان و مجتمع سینمایی با ۱۲ پرده و سیستم آی مکس (IMAX) از دیگر امکانات این مجتمع هستند که با استفاده از سیستم آی مکس می توان تصاویر را بزرگتر و واضح تر دید.

کالریا آتاکوی (Galleria Atakoy)

اولین مجتمع تجاری مدرن و به سبک اروپایی ترکیه است که در سال ۱۹۸۸ در استانبول افتتاح شد. گالریا آتاکوی ۴طبقه دارد که ۲ طبقه از آن به مرکز خرید، با حدود ۱۳۰ مغازه و ۲طبقه دیگر به رستورانها و امکانات تفریحی و ورزشی اختصاص دارد. پیست اسکی روی یخ این مرکز، تنها پیست یخ عمومی شهر است و طرفداران زیادی دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید