پارک ها و مناطق طبیعی آنکارا

پارک ها و مناطق طبیعی

آنکارا,تعداد زیادی پارک و مناطق طبیعی دارد که بیشتر آنها در اوایل تاسیس جمهوری ترکیه تاسیس شد و گشترش یافته اند و مهمترین آنها عبارتند ار:

پارک آلتین(Altinpark)

با مساحت 64 هکتار از بزرگترین پارک های آنکارا است و در منطقه آلتین داگ(Altindag)و در مسیر فرئدگاه انکارا قرتر دارد و در سال 1985 به طور رسمی افتتاح شد.این پارک میزبان نمایشگاه ها و برنامه های فرهنگی متنوعی است. علاوه بر این، سالن ورزش سرپوشیده ای با ظرفیت هزار نفر تماشاچی دارد که مسابقات بسکتبال، والیبال و هندبال در آن برگزار می شود. استخر شنای سرپوشیده استاندارد آن با طول ۵۰متر بسیار معروف است. آمفی تئاتر داخل پارک، ظرفیت پنج هزار نفر را دارد. این پارک، چندین رستوران، باغ گیاهشناسی، باغ پرندگان، شهربازی، محله ایی برای پیکانیک و ماشین های کوچک دارد. مرکز علوم فزا گورسی (Feza Giirsey Science Center)، به بازدید کنندگان این امکان را میدهد که با کار کردن با وسایل بازی الکتریکی در مورد اعضای بدن و فضا اطلاعات کسب کنند.

مزرعه جنگلی و باغ وحش آتاتورک(Ataturk Forest Farm and Zoo)

منطقه زراعی احیاء شده وسیعی است که شامل باغ وحش، چندین زمین کشاورزی کوچک، گلخانه، مزرعه محصولات لبنی و رستوران است. بازدید کنندگان از مزرعه می توانند از محصولات آن از جمله: محصولات لبنی تازه، بستنی، رولت گوشت و کبابی که بر روی زغال چوب پخته می شود، استفاده کنند. این مزرعه را آتاتورک در سال ۱۹۲۵ ایجاد کرده است. باغ وحش ۳۲هکتاری آن در سال ۱۹۳۳ رسما افتتاح شد که انواع پرندگان، میمون، مار، شتر و چندین نمونه از گربه های بزرگ و یک آکواریوم دارد.

جنکلیک پارکت (Genclik Park)

قدیمی ترین پارک آنکارا است که در سال ۱۹۴۳ ساخته شده و آبگیری ۴۲هزار متری، گلخانه و پارک تفریحی دارد. این پارک ۲۷۵ هکتاری، در منطقه یولوس قرار دارد. شهربازی این پارک، در گذشته تنها شهربازی آنکارا بود. همچنین این پارک قهوه خانه، رستوران، کافی شاپ، محل اجرای تئاتر در فضای باز نیز دارد

گلو پارک(Kugulu Park)

نام این پارک از نام قوهای زیبای دریاچه آن گرفته شده است. این پارک در منطقه کانکایا (ankaya) قرار دارد. و در سال ۱۹۵۸ با مساحتی در حدود یک هکتار افتتاح شد.

سرزمین عجایب هریکالار دیاری (Kalar Diyari Hari)

از بزرگترین پارک های شهری در بین کشورهای اروپایی است که در سینکان (Sincan) قرار دارد. این پارک در سال بیشتست. ۲۰۰۴ افتتاح شد و وسعت آن ۱۲۰ هکتار است. حدود ۹۲هزار تن متر مربع از این پارک برکه های مصنوعی، ۶۵۰ هزار متر مربع آن نواحی سرسبز و ۳۳۰ هزار متر مربع آن مختص نواحی پیاده روی است. حدود ۴۷.۳۶۰درخت در این منطقه وجود دارد. این پارک دو زمین بازی بزرگ و هشت زمین بازی کوچک، مجموعه های ورزشی از جمله زمین های فوتبال، والیبال، هندبال، زمین تنیسی و استخرهای سرپوشیده و روباز دارد.

پارک گوکسو(Goksu Park)

از مهم ترین نواحی تفریحی شهر است که در یکصد روز در زمینی به مساحت ۵۰۸هزار متر مربع ساخته شد. این پارکث برکه ای به وسعت ۱۴۱ متر مربع دارد که از مهم ترین دیدنی های آن به شمار می آید. گوکسو در منطقه آریامان (Eryaman) قرار دارد.

پارک کورتولوس(Kurtulus Park)

با مساحت یازده هکتار در میدان کورتولوس واقع شده و به خاطر داشتن چای خانه ها، پیست اسکیت، شهربازی و مسیر آموزش رانندگی برای بچه ها، بسیار جذاب است.

پارک سگمنلر(Segmenler Park)

با وسعت ۶۷هزار متر مربع در سال ۱۹۸۳ افتتاح شد. این پارک در منطقه کانکایا قرار داشته و آمفی تئاتری بزرگ، استخرهای شنا، زمین بازی کودکان و چمنزاری وسیع دارد. شهرداری و دیگر موسسات در آمفی تئاتر آن، کنسرت و برنامه های فرهنگی برگزار می کنند.

پارک عبدی ایپکچی (AbdiIpekci Park)

این پارک در میدان سیحیه قرار دارد و در سال ۱۹۸۱ به یاد روزنامه نگار عبدی ایپکچی ساخته شد. این پارک با مساحت ۳۶۸۰۰مترمربع، چمنزاری وسیع، استخر، چای خانه و زمین بازی برای کودکان دارد. چشمه های گرم آب معدنی کیزیلجا حامام کاپلیج در سمت شمال، هایمانا کاپلیجا(Haymana Kaplica) در سمت جنوب و آیاش کا پلیجا (Yash Kaplyia)، دوتلو کاپلیجا(Dwtv Kapija) و ملیک شاه (Malik Shah) در سمت شمال غرب آنکارا قرار دارند. این چشمههای آب گرم با شهر آنکارا فاصله دارند، اما از جمله مکان های دیدنی این شهر و ترکیه هستند. همچنین کوه الماداغ (Elmadag)، با ارتفاع ۱۸۵۵ متر، در ۲۳ کیلومتری شرق آنکارا قرار دارد و از جمله مکانهای زیبای آن است. این مکان در فصل زمستان برای ورزش اسکی بسیار مناسب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید