بناهای جدید در آنکارا

بناهای جدید

عمارت کانکایا(Çankaya Köşkü) (Çankaya Mansion)

مقر رسمی رئیس جمهور ترکیه است و در منطقه کانکایای (Cankaya) آنکارا واقع شده است. این ساختمان در سال ۱۹۲۳ در زمینی به مساحت ۱/۷۷ کیلومتر مربع ساخته شد. این عمارت شامل موزه آتاتورک، عمارت صورتی، عمارت شیشه ای، ساختمان دفتر جدید، سالن پذیرش و سالن کنفرانس مطبوعاتی می شود. همچنین در این عمارت گارد رئیس جمهوری مستقر هستند. عمارت صورتی (Pembe Kosk)(Pink Villa) یا پمبی کاسک، باغستان عثمانی ها در عمارت کانکایا قرار دارد. این عمارت قدیمی ترین ویلای شهر است و از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۷۳، منزل رئیس جمهور ترکیه، عصمت اینینو(Ismetininu)، بود. وی این ویلا را در سال ۱۹۲۴ خریداری کرد. علاوه براین تعدادی از کنسرت ها، افتتاحیه نگارخانه ها، مسابقات قهرمانی شطرنج و شمشیر بازی و اولین مجلسی هنری آنکارا در ۲۲ فوریه ۱۹۲۷ در این محل برگزار شدند. اکنون این بنا، موزه دارایی های شخصی اینینو و موزه تصاویر دیپلماتیک است و گاه گاهی برای عموم باز می باشد.

موزه آتاتورک (Ataturk Museu) یا موزه ویلا (The Museum Villa)

آتاتورک تا زمان تغییر مکانش به عمارت صورتی در سال ۱۹۳۲، در این ساختمان سکونت داشته است. در تاریخ جمهوری، این ساختمان نقش بسیار مهمی داشته و همچنین در زمان جنگ استقلال، مقر آتاتورک بوده است. در سال ۱۹۵۰ این ساختمان با کمی بازسازی تبدیل به موزه ای برای عموم و در سال ۱۹۸۶ کار بازسازی آن تکمیل شد.

یاد بود پیروزی(Victory Monument)

این مجسمه برنزی، تصویری از آتاتورک در لباس نظامی همراه با شمشیر است. این مجسمه در سال ۱۹۲۷ ساخته شد و در میدان ظفر(Zafer) در ناحیه سیحیه (Sihhiye) قرار دارد.

یاد بود امن و مطمئن(Monument to a Secure, Confident Future)

این لوح در پارک(Guven) نزدیک میدان کیزیلای قرار گرفته و در سال ۱۹۳۵ ساخته شده است؛ و حامل نصیحت های آتاتورک خطاب به مردم کشورشی می باشد:" ای مردم ترک! به خود افتخار کنید، سخت کار کنید و به خود ایمان داشته باشید." نوشته این لوح بر پشت اسکناس های ۵لیره ای سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۵۲ ترکیه و همچنین بر روی اسکناس های ۱۰۰۰ لیره ای سال های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۶ چاپ شد. بنای یادبود هاتی (Hatti Monument) این اثر تاریخی در دهه ۱۹۷۰ در میدان سیهیه (Shhiye) ساخته شد و نماد خدایان هاتی ها و یاد آور تمدن اولیه آناتولی می باشد. نمادی که از این اثر تاریخی به جای مانده بود، مدت های مدید به عنوان آرم این شهر به کار میرفت.

ساختمان های مرتفع برج جمهوری (Republic Tower)

۱۷۱ متر ارتفاع دارد و مهمترین ویژگی این برج بخش بالایی آن است. در این بخش تلسکوپهای زیادی برای مشاهده آسمان قرار گرفته است. ساخت این برج از سال ۲۰۰۳ آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. ساختمان مسکونی ژورتاکایا کیکگی (Portakal Cicegi) ساخت این بنای مسکونی در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و در سال ۲۰۱۱ پایان یافت. این برج مسکونی با ۳۷ طبقه و ۱۶۰ متر ارتفاع دارد.

برج یک و دو (TOBB)

از جمله ساختمان های مرتفع آنکارا با ۳۴ طبقه و ۱۴۰ متر ارتفاع هستند.

چهار برج دیکتمن (Dikmen)

که ۳۶ طبقه و ۱۴۰ متر ارتفاع دارند.

برج آتاکوله(Atakule Tower)

 ارتفاع ۱۲۵ متر است. ساخت این ارتباطی دیده بانی ۱۹۸۷ شروع شد و در سال ۱۹۸۹ به پایان رسید. برج در منطقه کانکایا (ankaya)در بالای تپه قرار دارد؛ به همین خاطر در روزهایی که هوا صاف است، تقریبا از تمام نقاط شهر می توان آن را دید. در قسمت بالای این برج، بالکن روباز و رستوران گردان وجود د رد که سویلا(Sevilla) نامیده می شود وهر ساعت یک دور کامل می چرخد.دام(Dom) نام رستوران دیگری برج است که گردان نیست و بالای سویلا قرار دارد .در زیر بالکن آن,کافی شاپی قرار دارد که(UFO)نامیده می شود. پایین برج، مرکز خرید و چند رستوران در داخل و فضای باز دارد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید