بنا های تاریخی در آنکارا

بناهای تاریخی

آرامگاه آنیت کبیر(Anitkabir)

مجموعه آرامکاه آتاتوربر روی تپه ای بزرگ، در منطقه آنیت تپه (Anittepe) بنا شده است.ساخت این بنا از سال ۱۹۴۴ آغاز و در سال ۱۹۵۳ تکمیل شد. جنسی آن از سنگ مرمر و معماری آن تلفیقی از سبک مدرن و سنتی است. در مجاورت این آرامگاه، موزه ای  دست نوشته ها، نامه ها  لوازم شخصی نمایشگاه عکس های آتاتورک همچنین مجسمه مومی از وی قرار دارد. آنیت کبیر شامل چندین بخش است:
جاده شیرها(Roude of Lions) ,میدان سرمونال (Ceremotional),پارک صلح  (Hall of Honor) سالن آرامگاه رسیدن به سالن آرامگاه باید از جاده شیرها به طول ۲۶۲متر عبور کرد که در اطراف آن ۱۲ جفت مجسمه شیر وجود دارد. این شیرها نماد آناتولی بوده و بیانگر صلح و قدرت هستند. در ورودی این مسیر، مجسمه ها و برج های زیادی وجود دارند که مهمترین آنها مجسمه مردان (Men Statue Group)مجسمه زنان  (Women Statue Groupe) مجسمه آزادی (Freedom Tower) است. بعد از عبور از این مسیر، به میدان سرمونیال می رسید که ظرفیت آن ۱۵ هزار نفر است و ۱۲۹ متر طول و ۸۴متر عرض دارد. در طراحی کف میدان از ۳۷۳نوع الگوی فرش و گلیم استفاده شده است. داخل سالن آرامگاه، ده برج به شکل متقارن وجود دارد؛ این برج ها چهارگوش با سقف هرمی هستند. پارکی که کل این مجموعه را در بر گرفته، پارک صلح نام دارد. این پارک ۵۰ هزار درخت تزئینی و ۱۰۴ نوع گل دارد که از ۲۵ کشور مختل

ف اهدا شده است. همچنین مصطفی عصمت اینونو (Ismet İnönü) نخست وزیر و دومین رئيس جمهور ترکیه هم در این مکان دفن شدهاند.

قلعه آنکارا (Ankara Citadel)

نماد شهر آنکارا است و بر روی تپه ای به ارتفاع ۹۷۸متر در منطقه  يولوس، بنا شده. احتمالا این مرکز در دوران هیتاتی ها (Hittites) به دستور میداسی پادشاه آنکارا(Ankara King Midas)، به عنوان پادگان ساخته شد؛ سپس گالاتین ها (Galatians) وبعدها رومی ها آن را تکمیل کردند و گسترش دادند. محیط اطراف و داخل ارگ، جزو قدیمی ترین بخش های آنکاراست. این قلعه دو بخش دارد: قلعه اندرونی و قلعه بیرونی. قلعه بیرونی دارای بیست برج دیده بانی که تعداد کمی از آن ها باقی مانده و هفت ورودی بوده است. در قلعه درونی، یک دروازه داخلی و یک دروازه خارجی وجود دارد و دیوارها از جنس سنگ مرمر و سنگ قرمز آنکارا هستند. بلندترین نقطه قلعه درونی، آکل (Akkale)، قلعه سفید، یا عالی تاسی(AliTasi)، سنگ بلند، نامیده می شود. قلعه درونی به طور کامل به سبک معماری قدیمی ترکی ساخته شده است.

تئاتر رومی(Ankara Roma Tiyatrosu) (Roman Theatre)

در سال ۱۹۸۲ کشف و حفاری آن از سال ۱۹۸۳ آغاز شد. ساخت این مکان به قرن دوم بعد از میلا برمی گردد. مجسمه های رومی که در اینجا پیدا شده اند، در موزه تمدن آناتولی در معرض نمایش قرار گرفته اند و بخش جایگاه تماشاچیان هنوز در دست حفاری است.

معبد آگوستوس و روم(Temple of Augustus and Rome)

بعد از فتح آناتولی مرکزی توسط امپراتوری روم، در قرن دوم قبل از میلاد ساخته و آنکی رانوم (Ancyranum Monumentum) نیز نامیده می شود. در قرن دوم، رومی ها آن را گسترش دادند. و در قرن پنجم توسط بیزانسی ها (Byzantines) به کلیسا تبدیل شد. این مکان در ناحیه یولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار گرفته است.

 

حمام رومی(Roman Bath)

حمام تمام ویژگیهای حمام قدیمی روم را دارد: خزينه آب خزینه آب گرم (Tepidarium) و گرمخانه (Caldarium) این این بنا در قرن سوم بعد از میلاد، در طول حکومت امپراتور روم، کاراکالا(Caracalla)، (۲۱۱ تا۲۱۷)، برای خشنودی آسکلپیوس (Asclepios)، خدای طب و پزشکی، ساخته شد. امروزه فقط زیرزمین و طبقه اول آن باقی مانده و مجموعه غنی از نوشته های رومی کشف شده در آنکارا، در این مکان نمایشی گذاشته شده است.

ستون ژولیان(Column of Julian)

در سال ۳۶۲ به یاد ژولیان، امپراتور رم از سال ۳۶۱تا ۳۶۳ و دیدار وی از آنکارا ساخته شد. ارتفاع این ستون ۱۵ متر است و تعداد زیادی حلقه دور بدنه آن قرار گرفته است.

آتی یوکوسو(Eti Yokusu)

ابزارهایی متعلق به عصر حجر در حفاریهای نزدیک چاباک چای (ubuk(ayy)) در پنج کیلومتری شمال آنکارا یافت شده اند. همچنین در این مکان بقایایی از فرهنگ عصر برنز و همچنین خرابه های قصر بزرگ رومی قرار دارد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید