مکان های فرهنگی آنکارا

مکان های فرهنگی(Ankara Ethnography)

عارف حکمت کويون اوغلو(Arif Hikmet Koyunoglu) اين موزه را(۱۹۲۵ تا ۱۹۲۸) ساخت. در طول ساخت آرامگاه آنیتکبیر (Anutkabir)، از ۲۱ نوامبر ۱۹۳۸ تا ۱۰ نوامبر ۱۹۵۳، تابوت آتاتورک در این مکان نگهداری می شد. مجسمه ای برنزی از آتاتورک هم که مجسمه ساز مشهور ایتالیایی پی. کونانیک (P Conanic) در سال ۱۹۲۷ آن را ساخت. در مقابل این موزه قرار دارد. در این موزه آثار تاریخی و فرهنگی ترکیه و همچنین مجموعه ای از صنایع دستی عصر سلجوقی و عثمانی به نمایش گذاشته شده است. نمونه هایی از این آثار شامل هنر فلزکاری آناتولی در قرن پانزدهم، کمان، اسلحه، شمشیر و تفنگ عثمانی و تخت منبت کاری شده سلطان کیخسرو سوم، سلطان سلجوقی، است. این موزه یک کتابخانه نیز دارد.

موزه تمدن آناتولی (Anatolian Civilization)

از سال ۱۹۶۸ برای عموم افتتاح شد و در سال ۱۹۹۷ عنوان بهترین موزه اروپا را به خود اختصاص داد. در این موزه مجموعه منحصر به فردی از آثار عصر حجر، عصر جدید، دورانهاتی (Hatti)، هیتایتی (Hittaite)، فریجیاییی (Phyrygian)، یورارشی ها(Urartian)، رومیها و لیدیایی ها(Lydian) گردآوری شده است. مجموعه جواهرات این موزه شامل طلا، نقره وسنگ های نیمه قیمتی است و توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. موزه شامل دو ساختمان به نام های محمودپاشا(MahmutPasa) و کورسونلو هان (Kursunlu Han) است که هر دو در دوران عثمانی ساخته شده اند. موزه هنر ایالتی و مجسمه سازی (State Art and Sculpture) نزدیک به موزه مردمشناسی است و مجموعه ای غنی از هنر ترکی، متعلق به قرن ۱۹ تا زمان حال در آن گرد آوری شده است. عارف حکمت کویون اوغلو این موزه را نیز طراحی کرده و بین سالهای ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۰ ساخته شده است. این ساختمان بازسازی شده و در سال ۱۹۸۰ دوباره افتتاح شده است.

موزه جنگ و استقلال(War of Independence)

در گذشته، ساختمان این موزه اولين ساختمان پارلمان جمهورى ترکیه بود و در سال ۱۹۶۱ تبدیل به موزه شد. بر اساس مدارک موج که اکنون در معرض نمایش قرار گرفته اند.این موزه مجموعه ای از عکس ها,مدال ها و مدارک مربوط به جنگ استقلال ترکیه را دارد


موزه لوکوموتیو بخار تی سی دی دی در فضای باز (Air Steam Locomotive) (TCDD)

این موزه روباز در منطقه مالتیه (Maltepe) قرار دارد و تاریخچه لوکوموتیوهای بخار را به نمایش میگذارد.

موزه سنگلهان رهمی ام.کوش(Çengelhan Rahmi M. Koç)

این موزه تکنولوژی، در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است و مجموعه هایی از آثار صنعتی و فنی از دهه ۱۸۵۰ تا به امروز دارد. نام این موزه به افتخار رهمی ام کوشی، نخستین صنعتگر ترکیه،در انتخاب شده است. این موزه در کاروانسرایی به نام سنگلهان(Cengelhan) در بخش قدیمی شهر در منطقه آتیازاری (Almazan) قرار دارد. خود کاروانسرا در سال ۱۵۲۳ در طول دوره حکومت عثمانی ها ساخته شده است. در طبقه پایین موزه، نمایشگاه فرش و ماشین های کشاورزی و داروسازی وجود دارد. وسایل حمل و نقل و ابزار زندگی روزمره در طبقه همکف است. در طبقه بالای موزه، وسایل مربوط به راه آهن، ارتباطات، وسایل دریانوردی و... وجود دارد.

موزه هوانوردی آنکارا(Ankara Aviation)

این موزه در سال ۱۹۹۸ توسط نیروی هوایی ترکیه، در منطقه ایتیمزگت (Etimesgute) تاسیس شده است. موشک های متعدد، لوازم ارتباطات هوایی و فضایی و هواپیماهای استفاده شده در نیروی هوایی ترکیه در آن قرار دارد.

از دیگر موزه های شهر می توان موزه تکنولوژی  (METU Science and Technology Museum) و مرکز علوم دانشگاه فزا گوسی(Feza Giirsey Science Center)؛ موزه سر مدرن (Cer Modern)؛ موزه محمت اکیف ارسوی (Mehmet Akif Ersoy)، خانه شاعر سرود ملی ترکیه؛ موزه عروسک های دانشگاه آنکارا(Ankara University Toys),موزه موسسه آموزش فنی دختران(Girls Technical Educationel)موزه دانشگاه فنی خاورمیانه; موزه تاریخ طبیعی (MTA)؛ موزه جمهوری Ziraat Bankasi) موزه زیرات بانکاسی(Museum of the Republic)، نخستین موزه مربوط به بانکداری را نام برد


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید