مکان های مذهبی آنکارا

مکان های مذهبی

مکان های مذهبی در این شهر مساجد زیادی وجود دارند که :مهمترین آنها عبارتند از:

مسجد کجاتپه (Kocatepe)

بزرگ ترین و جالب توجه ترین مسجد شهر می باشد و در منطقه کجا تپه واقع شده است. این مسجد بین سالهای 1967 تا1987 با چهار مناره به سبک قدیمی عثمانی ساخته شده است. تقریبا می توان از تمام نقاط مرکز آنکارا آن را دید.

مسجد جدید یا مسجد احمد پاشا (Cenab-ı Ahmet Paşa)(Ahmed Paşa)

 بزرگترین مسجد عثمانی در آنکارا می باشد و معمار معروف (Sinan)یکی از شاگردان قرن ۱۶، آن را ساخت. این مسجد در قرن ۱۹ بازسازی شد و نام آن به مسجد جدید تغییر پیدا کرد.منبر و محراب آن از سنگ مرمر است و در ساخت خود مسجد، سنگ آنکارا، سنگ سماق یا سنگ آذرین، به کار رفته است

مسجد علاءالدین(Alaaddin)

منبری حکاکی شده از چوب گردو و لوحی دارد که بر روی آن تاریخ ساخت این بنا ذکر شده است. این بنا متعلق به قرن ۱۲ می باشد و مسوت (Mesut)، حاکم سلجوقی آن را ساخته است. سلاطین عثمانی هم این مسجد را در قرن ۱۴ و ۱۵ بازسازی کردند.

مسجد آسلان هانه (Aslanhane)

این مسجد در سال ۱۲۹۰ ساخته شده و از زیباترین مساجد عصر سلجوقیه است. سقف چوبی عجیب این مسجد بر روی ۲۴ ستون چوبی بزرگ قرار دارد. ارسلان هانه به معنای خانه شیر است؛ از آنجا که دور تا دور این مسجد با مجسمه های شیر احاطه شده است، به این نام خوانده می شود.

مسجد آهی الوان(Ahi Elvan)

نزدیک قلعه آنکارا(Ankara Citadel) قرار دارد و در سال ۱۳۸۲ ساخته و در سال ۱۴۱۳ به دستور سلطان محمد اول بازسازی شد. از ویژگی های منحصر به فرد این مسجد، منبر آن است که از چوب گردو ساخته شده و با ظرافت حکاکی شده است.

مسجد حاجی بایرام (HaciBayram)

در سال ۱۴۲۷ تا ۱۴۲۸ ساخته شد و در قرن ۱۶، معمار سینان آن را بازسازی کرد. این مسجد به یادبود حاجی بایرام، سوفی و شاعر ترک، ساخته شده است و مقبره وی در کنار همین مسجد قرار دارد

 

مسجد حاجی آیواز (Haci Ayvaz)

در اوایل قرن پانزدهم ساخته شده و بعضی از سوره های قرآن مجید روی دیوارهای سنگی آن نوشته شده است. منارههای مسجد در زمان بازسازی، سال ۱۹۶۳، به آن اضافه شد.

مسجد۔ دیریکلی (Direkli)

 یا مسجد ستون دار در قرن چهاردهم ساخته شده است و نام آن از پنج ستون داخلی این مسجد گرفته شده است. دیوارهای این مسجد از سنگ آنکارا ساخته و محراب آن با اشکال هندسی تزئین شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید