درباره دیاربکر

حمل ونقل فرودگاه: پروازهایی از استانبول و آنکارا از طریق خطوط هوایی ترکیش، اونا ایر(Onur air)پگاسوس(Pegasus)به فرودگاه دیاربکر (Diyarbakr Airport)صورت می گیرد. همچنین خطوط هوایی ایزایر (IZair) به ازمیر و خطوط هوایی(SunExpress) به آنتالیا، بورسا و ازمیر پروازهایی دارد. فرودگاه دیاربکر در سال ۱۹۵۲ افتتاح شد. این فرودگاه در شش کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. در سال ۲۰۱۱، حدود ۱.۶۷۱.۷۵۲ مسافر داخلی و ۱۸۹۰۱ مسافر خارجی از این فرودگاه تردد داشته اند. این آمار نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است. قطار: ارتباط ریلی از استانبول و آنکارا به دیاربکر وجود دارد، اگرچه برنامه های حرکت منظم نیست.…
اقتصاد دیاربکر، مرکز تجاری منطقه به شمار می آید و انواع محصولات کشاورزی از قبیل گندم، پنبه و خربزه در آن به عمل می آید. همچنین در این منطقه معادن مس و نفت خام قرار دارد. دیاربکر در تولید آرد، منسوجات، زیور آلات، طلا و نقره نیز شهرت دارد. دامپروری و تولید محصولات لبنی، گوشت گوسفند، ادویه هایی نظیر فلفل سیاه و سماق، گشنیز، برنج و بلغور در این شهر شناخته شده هستند.
ورزشں کلوب دیاربکراسپور(Diyarbakurspor) تیم فوتبال حرفه ای است که در سال ۱۹۶۸ تشکیل شده. این تیم در سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۷ به لیگ دسته دو سقوط کرد و سپس در سال ۲۰۰۱ امتیاز کافی برای صعود به لیگ برتر را به دست آورده و درحال حاضر errassat لیگ دسته یک تیم استادیوم آتا تورک(Diyarbakır Atatürk Stadium) از این استادیوم چند منظوره بیشتر برای مسابقات فوتبال استفاده می شود. این استادیوم با ظرفیت ۱۲٫۹۶۳ نفر در سال ۱۹۶۰ ساخته شده است.
دانشگاه دیسله (Dicle University) در شرق رودخانه دجله قرار دارد و یکی از دانشگاه های بزرگ و قدیمی در آناتولی جنوب شرقی است. این دانشگاه عمومی با مساحت ۲۷۰۰۰۰هکتار، در شرق شهر دیاربکر ساخته شده و دانشکده پزشکی در سال ۱۹۶۶ تحت نظارت دانشگاه آنکارا کار خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۷۴، دانشگاه دیسله به صورت رسمی دارای دو دانشکده شد. در سال ۱۹۸۲ نام آن از دانشگاه دیاربکر به دانشگاه دیسله (Dicle) تغییر کرد. امروزه این دانشگاه ۱۱ دانشکده و حدود ۱۷۶۰۰ دانشجو دارد.
 تاریخچه در پادشاهی آشور(Assyrian)، از قرن سیزدهم پیش از میلاد تا قرن هفتم قبل از میلاد (۶۱۲)، آمد(Amed) پایتخت منطقه دیاربکر بوده است. در جنگی که بین یروهای آشور و ماد در سال ۶۱۲ قبل از میلاد انجام گرفت، به خاطر شکست آشور، منطقه دیاربکر نصیب ماد گردید. در ۶۶ قبل از میلاد، زمانی که این منطقه تحت سلطه امپراتوری روم شرقی بود، به آن آمیدا(Amida) گفته می شد. کلمه آمید از منابع آشوری گرفته شده است و نشانی از مرکز استقرار رئیسی کلیسای مشرق زمین دارد و تعدادی از سران و دین شناسان معروف را پرورش داده است. در…