جنوب کوش آداسی

 

 

 

 

جنوب کوش آداسی (South of Kusadasi)

مابین سلجوق Selcuk و بدروم، سه منطقه ی باستان شناسی پراهمیت واقع شده است که به راحتی می توان در عرض یک روز از آنها دیدن کرد.


 

پرین (Priene) و زمانی یکی از فعال ترین بندرها در اتحادیه ی Ionian محسوب می شد و امروزه به سبب لایه گذاری رودخانه ی Maeander، حدود 5 کیلومتر در درون مرز قرار گرفته است. این مکان در تراس بالاتر که به دشت اشراف دارد از موقعیت زیبایی بهره مند بوده است. تماشاخانه، تالار مشاوره (یا به ترکی bouleterion) و بازار، ارزش دیدن را دارند اما جاذبه ی اصلی پرستش گاه بزرگ آتنا است. اسکندر کبیر که در 334 قبل از میلاد از این شهر گذر کرده است، برای تکمیل آن هزینه ای پرداخت کرده بود، پنج ستون از 30 ستون اصلی به واسطه ی ارتفاع زیادشان بازسازی شده اند.

لایه گذاری رودخانه ی Maeander، شهر Miletus را که زمانی بسیار با شکوه بود را نیز متروک کرد. بندر آن که کشتی های Miletus از آن برای یافتن بالغ بر 100 اجتماع در طول قرون هفتم و هشتم پیش از میلاد رهسپار شدند، امروزه به باتلاق پر از قورباغه بدل شده است. از ویرانه های بازار، تماشاخانه و حمام های Faustina می توان پی به شکوه و جلال این مکان برد.

هرگز هیچ شهری در Didyama به جای نمانده بود، به جز معبد بسیار بزرگ آپولو (Apollo) که یکی از بزرگترین و با ابهت ترین معابد جهان باستان بوده است. تنها دو ستون هنوز به جای مانده است، اما جنگلی از کنده درخت های مرمری عظیم، یادآور عظمت ساختمان اصلی است. مردم مسافت طولانی ای را پشت سر می گذاشتند تا با پیشگوی آپولو، مشورت کنند، درباره ی مسائل تجاری، ازدواج و لشکرکشی های نظامی خود از او نظر بخواهند.

زمانی که ایرانیان در سال 494 پیش از میلاد، Miletus را نابود کردند، معبد آپولو واقع در Didyma را هم ویران کردند. نوسازی آن به دست اسکندر کبیر صورت گرفت (پیروزی قاطع او بر ایرانیان Gaugamela به سال 331 پیش از میلاد، توسط پیشگو، پیشگویی شده بود)  قرن ها به طول انجامید اما این معبد هرگز کامل نشد، بعضی از ستون ها همچنان نتراشیده باقی مانده اند.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید