Ephesus در کوش آداسی

 

 

 

 

Ephesus ( یا به ترکی Efes)

Ephesus در ۱۷ کیلومتری داخل کوش آداسی قرار داشته و معمولا با سفر کوتاهی از کوش آداسی می توان از آن دیدن کرد، با این وجود نزدیکترین شهر (سلجوق) نام دارد، شهر کوچکی در ۱۹ کیلومتری شمال شرقی کوش آداسی.
Selcuk، از داشتن تاکسی، رستوران، هتل و تعدادی بار پر ازدحام هم چنین موزه ی Selcuk برخوردار است این موزه دارای یک بخش باستان شناسی مخصوص که شامل الهه های بیشماری است و همچنین یک بخش مربوط به شرح نژادهای کامل است.
همچنین چندین اثر یادبود با ارزش داخل و اطراف شهر نیز وجود دارد که کلیسای سنت جان قرن ششم در تپه یا آیاسولوک (Ayasuluk) که به طور فرضی منطقه ی آرامگاه روحانی بوده نیز شامل آن است. قدمت قلعه ی نظامی به پیش از دوره ی بیزانتین می رسد. پایین تپه، مسجد با شکوه Ian Bey (1375) را می یابید و آن سوی آن ستون دور افتاده ای قرار گرفته است که منطقه ی معبد آرتمیس که زمانی بسیار قدرتمند بود، را نشانه گذاری می کند.
Ephesus یکی از بهترین شکارگاه ها و پر بیننده ترین شهرهای باستانی ترکیه است. خیابان های مرمرین و آثار تاریخی آن بارها حفاری شده و توسط باستان شناسان نوسازی شده است و تنها با کمی تخیل می توانید خود را در دوران بیزانتین تصور کنید.
یونانی های Ionian از جزیرهای ساموس، حدود سال ۱۰۰۰ قبل از میلاد، در Ephesus اقامت گزیدند. این منطقه با عبادتگاه آناتولیان، رب النوع مادر سیبله (Cybele) که با الهه ی ماه و شکار یونانیان ادغام شده بود، در ارتباط بود. معبد بزرگ الهه ماه و شکار، یکی از هفت عجایب دنیا به افتخار او برپا شده بود.
این شهر به ترتیب در اختیار لیدیان ها، پارسیان و پادشاه پرگامان، آتالید (Attalid) بوده تا سال ۱۳۳ قبل از میلاد که آتالوس سوم (Attalus)، پادشاهی خود و Ephesus را به رومی ها واگذار کرد.
Ephesus در ایالت جدید آسیا با جمعیتی حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر، از مهمترین شهرها به شمار می آمد و با پیشرفت تجارت، به شهری ثروتمند نیز بدل شد. اما عظمت خود را مدیون بندر طبیعی خود بوده و زمانی که این بندر در گل و لای مسدود شد، شهر نیز به زوال رفت.
این منطقه در سال 1869، پس از شش سال جست و جو، توسط یک باستان شناس انگلیسی به نام JT Wood کشف شد.
بسیاری از خرابه هایی که امروز می بینید به دوران بیزانتین، میان قرن اول قبل از میلاد و دومین قرن بعد از میلاد برمی گردد.
اکثر تورهای گردشگری از دروازه ی Magnesian شروع کرده و از خیابان اصلی به طرف پایین تپه حرکت می کنند. اولین ساختمان داخل دروازه ، شکارگاه Odeum است (تالار مشاوره)، همراه با صندلی های نیم دایره اش و Prytaneum همان جا که باستان شناسان دو مجسمه ی آرتمیس را یافتند و امروزه در موزه ی Selcuk به نمایش گذاشته شده اند.
خیابان سنگ مرمر شده ی Curetes، سنگ به وسیله ی چرخ های باستانی ارابه ها شیاردار شده است و از میان دروازه ی هرکیولس (Hercules) به معبد آدریان (Hadrian) منتهی می شود. در گوشه ی خیابان مرمر در سمت راست، حمام های Scholastica قرار گرفته است که خانه ای نیز در آن وجود دارد.
کمی جلوتر نمای بیرونی کتابخانه ی Clsus قرار گرفته است که در سال 110 بعد از میلاد به دست یک مشاور رومی به عنوان یادبود پدرش ساخته و در طول دهه ی 1970، بازسازی شد.
تندیس های زیبای چهار فضیلت Episteme (دانش) ، Sophia (حکمت)، Enola (تفکر) و Arete (شجاعت) تو رفتگی های میان ستون ها را تزیین می کند.
خیابان مرمر، از کتابخانه به تیاتر بزرگ منتهی می شود، تنظیمات احتمالی برای فتنه ی نقره کارها (Silversmiths) ، در انجیل شرح داده شده است.
این منطقه وسیع (Cavea) ۲۵۰۰۰ صندلی را در خود جای می دهد و هم چنین می تواند جمعیتی را که در طول فستیوال سالانه ی بین المللی Ephesus، برای اجرا دور هم جمع می شوند، نیز در خود جای دهد. از بالاترین ردیف صندلی ها، می توانید از منظره ی با شکوه مسیر آرکادی ها (Arcadian Way)، خیابان پر درخت اصلی شهر که زمانی با تندیس های بی نظیر تزیین شده بود و شب ها با چراغ های نفتی روشن می شد، لذت ببرید.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید