بازار ها در استانبول

 

 

 

 خرید

استانبول شهری توریستی و تاریخی با جمعیت و وسعت فراوان است؛ به همین خاطر بازارها، مراکز خرید و فروشگاه های فراوانی در همه نقاط شهر وجود دارد که برخی از موارد مهم آنها در زیر ذکر می شود.

(Grand Bazaar) بازارها بازارهای استانبول

در بافت قدیمی شهر قرار گرفته اند و علاوه بر اماکنی تجاری، از نمونه های معماری سنتی این شهر نیز به شمار می روند. این بازارها مکان مناسبی برای خرید انواع سوغاتی، کالاها و خوراکی های سنتی ترکیه و استانبول هستند. بازارهای سنتی استانبول شبیه بازارهای سنتی شهرهای مختلف ایران مانند تهران، تبریز، اصفهان و شیراز است. بازار بزرگات استانبولیبا بیش از ۵۸ کوچه سرپوشیده و بیش از ۱۲۰۰ مغازه، از بزرگترین و تا که روزانه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰هزار نفر از آن بازدید میکنند.این بازار,در سال 1461افتتاح شد و به خاطر داشتن مغازه های طلا فروشی ,معروف استاغلب راسته های این بازار با توجه به نوع کالایی که می فروشند ,گروه بندی شده اند. این بازار  دو شبستان اصلی(Bedestem)این بازار دو شبستان اصلی با ساختار گنبدی شکل که برای انبار و نگهداری استفاده می شود، دارد. در قرن شانزدهم، در طول حکومت سلطان سلیمان، این بازار به طور وسیع توسعه پیدا کرد و در طی زلزلهای که در سال ۱۸۹۴ رخ داد، صدمه دید و سپس به طور عمده بازسازی شد. چهار درب اصلی بازار بزرگ، در انتهای دو خیابان اصلی قرار گرفته اند که نزدیک گوشه جنوب غربی بازار با یکدیگر تلاقی دارند. این بازار در گولدن هورن، نزدیک ایاصوفیه قرار دارد.

بازار محمود پاشا (Mahmutpasa Bazaar)

بازاری تاریخی است که در ناحیه ای بین بازار بزرگ و منطقه . امينونو قرار دارد و با مغازه های متعدد کوچک در دو سمت خیابان اصلی، نمادی از خرید ارزان در استانبول است. این بازار حدود ۲۵۶ مغازه، همجنین یک حمام عمومی ، آرامگاه، آبخوری و کیوسک هایی برای توزیع آب آشامیدنی (Sebils)دارد.مسجد مجاور آن ,مسجد محمد پاشا ,توسط وزیراعظم محمد پاشا,احداث شد.

 

 بازار ادویه استانبول (SpiceBazaar)

یا بازار مصری (EgiptianBazzar)، از قدیمی ترین بازارهای شهر است که در منطقه فاتح واقع شده و دومین مجموعه سرپوشیده بزرگ، بعد از بازار بزرگ است. بازار ادویه، ساختمانی به شکل L با ۸۸ اتاق طاقدار است که اکنون اغلب آنها به طبقات بالایی و پائینی تقسیم شده اند. این بازار در قرن هفدهم ساخته شده و ورودی اصلی آن، در زاویه جنوب غربی، مقابل مسجد ینی (Yeni) است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید