خیابان ها در استانبول

خیابان استقلالی (Istiklal)

معروف ترین خیابان استانبول که در منطقه بی اوقلو قرار دارد. طول این خیابان تاریخی و تجاری از میدان تقسیم تا برج گالاتا، حدود سه کیلومتر است و عبور خودرو در آن ممنوع می باشد؛ تنها وسیله نقلیه این خیابان تراموایی متعلق به دوران عثمانی است که اولین وسیله نقلیه عمومی شهر بوده. در دو طرف خیابان ساختمان هایی مربوط به قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم قرار دارند که به زیبایی آن افزوده اند، مانند فلاور پاساژ (FlowerPassage) یا چیچک پاساجی که چند رستوران نیز در آن قرار دارند؛ فیش مارکت(Fish Marke)t یا بالیک پازان (Balik Pazan)؛ چند کلیسا و مسجد؛ ساختمانهایی متعلق به جوامع اتریشی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی که در اوایل قرن نوزدهم در استانبول ساکن بودهاند و همین طور کنسولگری های فرانسه، یونان، روسیه، اسپانیا، سوئد، هلند و انگلستان. در نیمه این خیابان،درمیدان(Galatasaray) اولين مرکز آموزشی به سبک غربی در ترکیه قرار دارد که اکنون به گالاتاسرای لیشه (Galatasaray Lisesi)دبیرستان گالاتاسرای، معروف است و در دوران عثمانی، مکتبی سلطانی (Mektebi-Soltani) نام داشته است. در انتهای خیابان، در نزدیکی برج گالاتا نیز ورودی متروی زیرزمینی شهر قرار گرفته که در میان مردم به تونل معروف است و دومین متروی زیرزمینی ساخته شده در دنیا، پس از متروی لندن است. خیابان استقلال غیر از داشتن جذابیت تاریخی، مرکز تجاری و تفریحی و فرهنگی نیز هست و با انواع رستورانها، فروشگاهها و اماکن فرهنگی روزانه پذیرای حدود سه میلیون بازدید کننده از میان شهروندان و مسافران می باشد.

میدان تقسیم (Taksim)

این میدان بزرگ به قلب شهر استانبول معروف است و بسیاری از مراکز تجاری، هتل ها و رستورانها در اطراف آن ساخته شده اند. در زمان سلطان محمود اول عثمانی، این محل مکان انشعاب لوله های آب شهر و تقسیم شدن آب در مناطق

مختلف بوده وعلت معروف شدن این مکان به تقسیم نیز، همین مسئله است. اکنون نیز آب انبار بزرگ و سنگی شهر که شروع انشعابات لوله کشی : شهر بوده در این میدان، در ک ابتدای خیابان استقلال قرار دارد. دیدنی دیگر این میدان، بنای یادبود استقلال است که به افتخار استقلال ترکیه و همچنین آتاتورک، پدر جمهوری ترکیه، ساخته شده. مرکز فرهنگی آتاتورکا(Ataturk Cultural Center)، به ترکی آتاتورک کولتور مرکزی (Ataturk Kultur Merkezi)، مرکز فرهنگی چند منظوره ای، شامل سال نهای نمایش، اپرا و موسیقی است که در کنار این میدان قرار دارد. میدان تقسیم از مراکز حمل و نقل عمومی شهر نیز می باشد و شروع مسیر بسیاری از اتوبوس های شهری استانبول از این میدان است و همین طور پایانه متروی شهر در مسیر لونت است. مسیر تراموای قدیمی شهر در خیابان استقلال نیز از میدان تقسیم شروع میشود. میدان تقسیم محل اجتماعات مردمی در مراسم و جشن هایی مانند جشن شب سال نو است.

خیابان عبدی ایپکچی (AbdiIpekci)

گران قیمت ترین منطقه به تجاری که به نام عبدی یک چی، روزنامه نگار معروف ترکیه و مدیر مسئول روزنامه ملیت که در سال ۱۹۷۹ به قتل رسید، نام گذاری شده است. این خیابان در منطقه شیشلی، نیشانتاشی (Nisantasi)، قرار دارد. طول این خیابان حدود ۷۰۰ متر است و مارک های گران قیمتی مانند پرادا، هوگو، کارتیه، گوچی و... در فروشگاه های آن عرضه میشود. اخیرا مراسم جشن سال نو، علاوه بر میدان تقسیم، در این خیابان هم し برپا می شود و عدهای از مردم که علاقه به حضور در میان ازدحام میدان تقسیم ندارند، در آن شرکت می کنند. مجسمه ای به یادبود عبدی ایپکچی نیز در این خیابان قرار داده شده است.

خیابان بغداد (Bagdat)

خیابانی تجاری در منطقه آسیایی استانبول است و L طول حدود ششی کیلومتر در منطقه کادیکوی (kadikoy) قرار دارد. این خیابان را با فروشگاه های فراوان و انواع رستوران های بین المللیو محلی آن، می توان معادل خیابان استقلال در منطقه اروپایی شهر دانست. همچنین مشابه میدان تقسیم، خیابان بغداد محل تجمع مردم در مراسمی مانند روز جمهوری، در بخش آسیایی شهر است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید