ورزش در ازمیر

ورزش


ورزش در ازمیر اهمیت فراوانی دارد و امکانات ورزشی متنوعی در این شهر ایجاد شده است. باشگاه های مطرح فوتبال ازمیر عبارتند از: آلتای (Altay SK)، بوکاسپور(Bucaspor)،ازمیر اسپور (Izmirspor),آتینوردو(Atinordu),قوزتپه (Göztepe)و کارسیا کا (Karslyaka)، درحال حاضر فقط ، تیم ہو کاسپور در لیگ برتر ترکیه بازی می کند. قوزتپه در مسابقه نیمه نهایی سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ و مرحله یک چهارم نهایی جام باشگاه های اروپا در سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۰ شرکت داشته است. باشگاه پینار کارسیا کا(Pinar Karslyaka) برنده مسابقات قهرمانی بسکتبال ترکیه در سال ۱۹۸۷ بود. این باشگاه در سال ۱۹۱۲ و بخشی بسکتبال آن در سال ۱۹۶۶ ایجاد شد.
از جمله استادیوم های این شهر میتوان به موارد زیر اشاره کرد: استادیوم چند منظوره آتاتورک ازمیر(anir Ataturk Stadium) با ظرفیت ۵۱۰۲۹۵نفر در سال ۱۹۶۴ ساخته و در سال ۲۰۰۵ بازسازی شد و هم اکنون از استادیوم های بزرگ و مجهز ترکیه است. سالانه مسابقات و برنامه های متعددی در
این استادیوم برگزار می شود.استادیوم چند منظوره جدید از میر(Newlzmir Stadium)، ۴۱.۵۴۰نفر ظرفیت دارد و یکی از نه کاندیدا برای برگزاری مسابقات فوتبال اروپا در سال ۲۰۱۶ (EURO2016) است. استادیوم چندمنظوره آلسانکاک (Alsancak)، با ظرفیت ۱۵۰۳۵۸ نفر در سال ۱۹۲۹ تاسیس شد و تیم فوتبال آلتای (Altay SK) مالک آن است. استادیوم باسا (Buca) در سال ۲۰۰۹ با ظرفیت ۱۰ هزار نفر افتتاح شد. استادیوم کارسیکایا (Karsiyaka) در سال ۲۰۰۵ با ظرفیت ۵هزار نفر ایجاد شد و میزبان اکثر مسابقات تیم کارسیکایا بوده و تحت مالکیت این باشگاه است. سالن ورزشی چند منظوره سرپوشیده هالکیپانار (Halkapinar) با ظرفیت ۱۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. سالن ورزشی آتاتورک (izmir Atatiirk Sport Hall) با ظرفیت سه هزار نفر، از دیگر سالن های سرپوشیده ازمیر است. تا کنون ازمیر میزبان مسابقات بسیاری بوده است، از جمله مسابقات (Mediterranean Games) 1971, مسابقات قهرمانی دانشگاه های جهان سال(Summer Universiade)2005 دانشگاه های مقدماتی مسابقات جهانی بسکتبال زنان اروپا (EuroBasket Woman) و ... .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید