ازمیر و شمال دریای اژه

 

 

 

 

ازمیر و شمال دریای اژه
(Izmir and the Northern Aegean)

این مکان در نزد یونانیان به Smyrna و برای ترک ها به ازمیر زیبا (یا به ترکی Guzel Izmir)، سومین شهر بزرگ ترکیه که در بالای طبیعی ترین بندرگاه کرانه ی دریای اژه پراکنده شده است. این شهر در سومین هزاره ی قبل از میلاد در شمال ساحل خلیج کوچک کشف شده و در طول قرن دهم قبل از میلاد، زمانی که به یکی از مهمترین شهرهای اتحادیه ی Ionianبدل شده بود، به اوج خود رسید. هومر شاعر در همین دوران در Smyrna متولد شده بود. پس از پیروزی Lydianها در قرن ششم قبل از میلاد، این شهر اهمیت خود را از دست داد، اما به دست اسکندر کبیر در شیب های کوه (امروز به Kadilekale معروف است) باری دیگر کشف شد و زیر دست یونانی ها و رومی ها، به یکی از مراکز اصلی تجارت مدیترانه بدل شد.


زمانی که ترک های عثمانی در قرن ۱۵ قدرت را به دست گرفتند، ازمیر به عنوان یک شهر تجاری، با در اختیار داشتن انجیرهای Smyrna و تنباکوی ترکیه از زمین های کشاورزی داخلی و اجازه دادن به تشکیل اجتماعات تجارت اروپا، به ثروت رسید. این شهر به عنوان بندر Levantine رونق یافت تا زمان جنگ یونان و ترکیه در سال ۱۹۲۲ مادامی که به وسیله ی یک جنگ خونین دیگر کاملا نابود شد. ازمیر در نزدیکی منطقه ی شهر اسکندر، نوسازی شد و باری دیگر به بندری پرازدحام و شهری صنعتی و سومین شهر بزرگ ترکیه بدل شد اما دیگر از آن شکوه گذشته چیزی باقی نمانده بود.
مرکز این شهر، میدان کوناک (Konak Meydani) نام دارد، یک میدان وابسته به پیاده رو که به وسیله ی دو یادبود معروف متمایز شده است، قدمت برج ساعت (یا به ترکی Saat Kulesi) به سال ۱۹۰۱ بر می گردد و نماد غیر رسمی ازمیر به شمار می رود. مسجد کوناک که در سال ۱۷۶۵ ساخته و با کاشی های Kutahya  تزیین شده است. در تپه ی جنوبی مسجد، موزه ی باستان شناسی که مجموعه ی با شکوه آنتیک های آن مشتمل از مجسمه های پوسیدون و دیمی تری است که زمانی در آگورای Smyrna باستان قرار داشت. مجاور موزه ی مردم شناسی (یا به ترکی Etnografya Muzeri) از مسجد کوناک، وارد بازار ازمیر می شوید که این مکان در ازمیر بی نظیر است. شمال میدان کوناک، خیابان آتاترک (که تحت نام Kordon نیز شناخته شده است) از آب نما شروع شده تا بندر لنج ها در Al-Sancak یعنی ۳ کیلومتر آن طرف تر، ادامه دارد. درشکه اسب شما را به گردش می برد که از میدان جمهوری (یا به ترکی Cumhuriyat Meydani) مرکز ازمیر مدرن که با هتل های مجلل و تفرجگاه های پر از درخت نخل احاطه شده است، می گذرد. در نزدیکی Kultur Parki، یک باغ بزرگ پر از درخت و خوش منظره، محل تشکیل نمایشگاه بین المللی سالیانه است. در سربالایی، از راه بازار بزرگ Agora قرار گرفته است ، یکی از معدود چیزهایی است که از تاریخ باستانی ازمیر باقی مانده است. این میدان پر درخت، در طول دومین قرن بعد از میلاد ساخته شده و یکی از بازارهای پر ازدحام شهر است. در بالای تپه، قلعه ی نظامی با شکوه قرون وسطایی Kadifekale قرار دارد. این مکان تپه ی Pagus نام داشت، آن جا که اسکندر کبیر به ژنرال های خود Lysimachus و Antigonus فرمان داد تا یک شهر جدید در قرن چهار قبل از میلاد بنا کنند. با این حال هیچ نشانی از ان استحکامات اصلی باقی نمانده است.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید