برج بیازیت استانبول + عکس + فیلم

برج بیازیت استانبول
اولین برج دیده بان آتش، برج بیازیت استانبول است. این برج از جنس چوب و در 1749 ساخته شده بود، اما در اثر حادثه ی آتش سوزی دچار حریق شد و قسمت های زیادی از آن از بین رفت. اما سلطان محمود، در دوران سلطنتش دستور داد که برج بیازیت بازسازی شود. معمار این برج کهن کریکور بالین بود.
برج فعلی که بعد از آتش سوزی بازسازی گردید از جنس سنگ توسط سنکریم بالیان ساخته شد. اینبار برج بیازیت استانبول به سبک عثمانی طراحی و بازسازی شد.
در اصل این برج سنگی 50 متر بود و بالای آن اتاقی ساخته شده بود که برای تماشای آتش مورد استفاده قرار میگرفت ، که برای بالا رفتن از پله های چوبی استفاده میکردند. این اتاق دارای 13 پنجره دارد که نمای زیبایی از بیرون را به نمایش میکذارد.
در سال 1849 ، سه طبقه در طرح هشت ضلعی با پنجره های گرد در قسمت بالای برج بیازیت اضافه شد. یک طبقه به عنوان سیگنالینگ مورد استفاده قرار میگرفت، طبقه دیگر برای سبدهای سیگنال و دیگری هم برای آخرین پرچم ها کاربرد داشت. قطر کوچکتر، بالاتر از آن سه طبقه باعث می شود که فضایی برای یک تراس در طبقه دوم ایجاد شود.
در سال 1889، قطب آهن 13 متر بر روی سقف نصب شده بود . این برج به علت زلزله سال 1889 تا حدی آسیب دیده بود و پس از آن بازسازی شد. در حال حاضر، برج دارای یک سقف سنگی و یک پله چوبی 256 گامی است.
برج بیازیت استانبول هنوز هم به عنوان برج تماشا و دیدبانی در حال استفاده است و همچنین برای سیگنال پیش بینی آب و هوا و اطلاعات ناوبری دریایی کاربرد دارد . این برج کم کم با توسعه فناوری ارتباطات ، اهمیت خود را از دست داد.  اخیرا، دو آتش نشان در سه شیفت در برج تنها برای اهداف نگهبانی استفاده می شود.  البته برای رفتن به این برج هم کار آسانی نیست بلکه از سال 1972، برای ورود به برج، مجوز ویژه لازم است.
جهت اطلاع از آفرهای تور ترکیه با ما در تماس باشید.    02188851080

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها

+1 shima dadkhah یکشنبه, 15 مرداد 1396 11:11
اطلاعاتتون کامل و جذاب هستش ولی چرا در مورد تور-استانبول یا جاذبه های گردشگری استانبول چیزی ننوشتید؟ به نظرم بهترین کشور برای سفر ارزان ترکیه هستش